Letos si připomínáme 25 let od zahájení intenzivní spolupráce ve výuce studentů mezi Ústavem výrobních strojů, systémů a robotiky VUT v Brně a Institutem pro obráběcí stroje a výrobní procesy na TU Chemnitz. Společné studium, které začalo v roce 2000 na základě uzavření bilaterální smlouvy v rámci programu ERASMUS/SOCRATES, umožnilo do dnešní doby úspěšně absolvovat více než 60 studentům.
V roce 2009 byl následně akreditován společný česko-německý studijní program Výrobní systémy / Produktionssysteme s možností získat dva vysokoškolské diplomy (Ing., MSc.), který tuto spolupráci posunul na novou úroveň. Výuka na TU Chemnitz probíhá v němčině a je určena studentům se zájmem o mezinárodní zkušenosti, kvalitní technické vzdělání a výzvy spojené se studiem v cizím jazyce.
Po nucené pauze způsobené pandemií COVID-19 se v loňském roce podařilo zájem o tento program obnovit. Prvních pět studentů – Václav Hotovec, Jan Směšný, Václav Sedlák, Richard Pirmajer a Jan Kaminek – právě absolvují svůj první semestr na TU Chemnitz.
Při pravidelné učitelské návštěvě jsme studentům položili několik otázek, jak hodnotí své dosavadní zkušenosti. Jejich odpovědi ponecháváme v autentické podobě:
Jak probíhala příprava na odjezd (komunikace s koordinátory, dokumentace)?
Veškerá komunikace se zahraniční univerzitou probíhala výhradně přes e-mail, kdy jsme byli průběžně informováni o veškerých důležitých termínech a záležitostech. Nicméně německá byrokracie je ve světě velmi známá a člověk se musí připravit na spoustu papírování, formulářů a například také komplikovaného systému podání přihlášky. Proto doporučujeme nic neodkládat a začít řešit všechny záležitosti s předstihem. Vždy však máte k dispozici podporu studijního oddělení, které je ochotné pomoci s jakýmikoli dotazy.
Byla vám nabídnuta jazyková nebo akademická podpora během studia v Německu (cizí jazyk, podpora vyučujících a spolužáků)?
Hned po příjezdu se nás ujal zástupce německé univerzity, aby nás uvedl a pomohl se všemi organizačními záležitostmi. Zároveň nás ujistil, že pokud budou jakékoli problémy v průběhu semestru, tak se na něj můžeme kdykoli obrátit. Měli jsme také možnost účastnit se přípravného jazykového kurzu 3 týdny před začátkem semestru.
Jak jste zvládli přechod na výuku v němčině? V čem vám pomohla předchozí jazyková příprava v Brně?
Přechod na němčinu není otázka pár měsíců. Pokud chce student absolvovat semestr výuky v němčině, je dobré, aby se intenzivně připravoval minimálně rok dopředu. Záleží však velmi na dosavadních zkušenostech. Součástí oboru Výrobní systémy jsme v rámci přípravy během zimního semestru absolvovali kurz „Deutsch für studium und Beruf“, který nám pomohl v orientaci při tématech studia a univerzitního prostředí. Dále jsme měli možnost v rámci dalšího předmětu nahlédnout do technické literatury, díky čemuž jsme získali také základní slovní zásobu v oblasti strojírenství, která se obzvláště hodila na začátku semestru.
Jak náročné jsou předměty po jazykové i odborné stránce?
Výuka předmětů v německém jazyce je samozřejmě velmi náročná. Člověk si musí nejprve zvyknout na rychlost a dialekt přednášejících, kteří jsou však vždy velmi ochotní cokoli dovysvětlit nebo s čímkoli pomoci. K dispozici je také spousta dobře zpracovaných podkladů a materiálů, které slouží jako důležitá opora během studia. Po odborné stránce jsou předměty na podobné obtížnostní úrovni jako na VUT, ale zpracování a výuka je na úrovni vyšší.
Jaké jsou podmínky na koleji (vybavení, cena, lokalita)?
Všechny budovy kolejí jsou umístěny v rámci kampusu a každý student zde má svůj vlastní pokoj. K dispozici jsou samostatné buňky s vlastní kuchyní a koupelnou nebo sdílené buňky, kdy využíváte s jedním či více studenty společnou kuchyň nebo koupelnu. Při registraci kolejí si však můžete zvolit, která varianta vám vyhovuje nejvíce a také, kolik jste za ubytování ochotni maximálně zaplatit. Cena se pohybuje mezi 250 – 350 EUR/měsíc. Jakého spolubydlícího člověk dostane, je vždy loterie, ale vlastní pokoj pro sebe má člověk vždy. Zároveň se člověk obohatí o různé kultury a zvyky jiných národů.
Jak vypadá běžný den ERASMUS studenta na TU Chemnitz?
Každý z nás se ráno probouzí na svém pokoji na kolejích. Veškeré přednášky a cvičení absolvujeme společně, tudíž nás většinou čeká i společná cesta na univerzitu. Volný čas mezi hodinami vyplňujeme nejčastěji v menze a kafeterii, která se nachází uprostřed kampusu a poskytuje dokonalé zázemí pro samostudium. Většinou zde také trávíme čas oběda. Své osobní volno má pak každý ve své vlastní režii. Kampus univerzity je vybaven kvalitním sportovním zázemím (běžecký ovál, basketbalové kurty, beachvolejbalové kurty, venkovní pingpongové stoly, discgolfové hřiště, fotbalové hřiště), které je volně přístupné. Dále si můžete vybrat z široké nabídky univerzitních sportů.
Jaké máte možnosti stravování (menza, vaření, restaurace)?
Jak již bylo zmíněno, centrem univerzitního kampusu je moderní budova menzy s kafeterií, kde si můžete každý den vybrat až z 8 variant jídel. Kafeterie otvírá už v ranních hodinách a je možné si koupit snídani, kávu, čaj nebo svačinu do školy. Co se nabídky menzy týče, tak má člověk na výběr mimo obvyklých ‘masitých’ pokrmů i stejně skvělou veganskou a vegetariánskou nabídku. V kafeterii je pak stálá nabídka z několika variant burgerů, grilu nebo čerstvě dělané pizzy. Ceny se pohybují okolo 5 eur za porci, což je oproti česku lehce dražší, ale kvalita jídel a zázemí tomu odpovídá. Cena potravin v Německu není oproti Česku až tak rozdílná, tudíž většina z nás zároveň využívá vlastní kuchyňky na ubytování. Člověk si však nejčastěji musí zajistit veškeré vybavení kuchyně sám. Komu by ani jedna z variant nevyhovovala, může využít restaurací a bister v centru města, kde je však cena za jídlo i pití násobně vyšší.
Jaké jsou životní náklady v Chemnitz (strava, doprava, volný čas)?
Bohužel nemůžeme zcela konstatovat, že lze veškeré náklady na semestr pokrýt v rámci ERASMUS stipendia, jelikož je se studiem spojena spousta vedlejších poplatků, například poplatek za studium nebo koncesionářské poplatky. Nejdražší položkou je samozřejmě nájem, dále pak stravování. Pokud chce člověk cestovat, může využít dopravy regionálními vlaky, které jsou po celém Německu zdarma (po zaplacení semestrálního poplatku). V případě, že chce člověk vést pravidelné diskuse v nějaké z přilehlých hospod, musí se také připravit na vyšší cenu piva a jídla.
V rámci volného času nabízí univerzita spoustu možností sportovních aktivit, na které se můžete přihlásit, avšak mnohdy jsou zpoplatněny. V rámci kampusu jsou k dispozici také volně dostupné sportoviště. Samozřejmostí jsou dále také muzea, galerie nebo divadla, kde je vstup pro studenty většinou zdarma.
Jak jste zvládli adaptaci na nové prostředí – kulturně i společensky?
Německá kultura se od té české příliš neliší. Studenti jsou podobně smýšlející a necítili jsme se nikdy, že nejsme součástí kolektivu. Jsou zde však rozdíly například ve stravování, kdy se občas pozastavujeme nad kombinacemi hlavních jídel a příloh v menze, jako je například řízek s těstovinovým salátem. Na studentský život v Německu jsme si navyknuli velice rychle a do studijního prostředí jsme se rychle a bez problému adaptovali.
Co vám nejvíc pomohlo se začleněním do studentského kolektivu v zahraničí?
Velice užitečný pro nás byl úvodní jazykový kurz, kde jsme poznali spoustu dalších zahraničních studenů. Trochu obtížnější je proniknout do německého kolektivu studentů. Hlavní příčinou je, že zkrátka není tolik německých studentů, kteří se vydávají studovat tento obor. Nesmíte se ale bát a oslovit své spolužáky. Nejen, že si u toho procvičíte jazyk, ale mnohdy se dozvíte i důležité informace k předmětu nebo průběhu zkoušek. K začlenění do německého kolektivu nám pomohlo účastnit se akcí, které často a pravidelně pořádají různé studentské spolky.
Jaká byla vaše největší výzva a jak jste se s ní vypořádali?
Největší výzva je stále před námi, a to je zkouškové období. Ale jak se mnohdy říká, nejtěžší je začít. Rozhodnutí studovat v Německu pro nás nebylo jednoduché, avšak nikdo z nás svého rozhodnutí nelituje. Jsme rádi, že tu může být, jelikož to pro nás jsou rozhodně cenné zkušenosti.
Doporučili byste studijní program s dvojitým diplomem i ostatním studentům? Proč?
Studium oboru Výrobní systémy s dvojitým diplomem bychom rozhodně doporučili každému, kdo má alespoň základní zkušenosti s němčinou a nebojí se velkých výzev. Rozhodně to není místy jednoduché, ale s dostatečným odhodláním se tato výzva určitě dá překonat. Máte možnost zde získat zkušenosti, které se jinde, než v zahraničí získávají jen těžce. Člověku se zde otevírají dveře do světa, jako jsou například stáže v německých firmách nebo vedení závěrečné práce pod záštitou německého výzkumného ústavu.
Děkujeme studentům za sdílení svých zkušeností a přejeme jim nejen mnoho úspěchů v dalším průběhu studia, ale i hodně skvělých zážitků v Německu.
doc. Ing. Petr Blecha, Ph.D., FEng.
doc. Ing. Dipl.-Ing. Michal Holub, Ph.D.