Hlavním cílem pracoviště Ústavu automatizace a informatiky v oblasti digitalizace a průmyslu 4.0 je oblast obecné robotiky, včetně několika témat, která jsou na ústavu zkoumána: systémová integrace, digitální dvojčata, optimalizace řízení/plánování pohybu robotických struktur, umělá inteligence, strojové vidění, prediktivní údržba.
Robotická laboratoř je součástí multioborového pracoviště Ústavu automatizace a informatiky, jehož struktura se skládá z automatizace, robotiky, aplikované informatiky a počítačových sítí, vč. obecného základu strojírenství, kde se uplatňuje pokročilá matematika, kinematika a dynamika. V této souvislosti se je zřejmé, že potenciál ústavu je velmi vysoký.
Priority v oblasti Průmysl 4.0, resp. v podoblastech robotika, umělá inteligence, počítačové vidění, prediktivní údržba atd. jsou zaměřeny na řešení netriviálních úkolů. Zaměřujeme se především na témata v oblasti základního výzkumu, která postupem času transformujeme do aplikovaného výzkumu ve spolupráci s průmyslovými partnery. Jedním z nejúspěšnějších projektů ústavu byla implementace unikátního řešení robotické manipulace s nebezpečným materiálem v rámci programu Czech Rise Up 2.0. Robotické pracoviště bylo více než dva měsíce testováno v laboratoři Centra molekulární biologie a genové terapie Interně – hematologicko-onkologické kliniky FN Brno. Více o výzkumu naleznete u oblasti výzkumu Biomedicínské inženýrství – Autonomní laboratorní technika.

Za účelem srovnání České republiky a Rakouska v oblasti Průmyslu 4.0, resp. srovnání robotických pracovišť, se ústav zapojil do projektu s názvem "Síťování průmyslových testbedů Industry 4.0 v česko-rakouské kooperaci z operačního programu Interreg V-A Rakousko". Závěrečná diskuse ukázala, že Ústav je konkurenceschopným pracovištěm jak v České republice, tak v Rakousku. Do budoucna plánujeme podílet se i na síťování robotických pracovišť mimo ČR a Rakousko.
Vybavení
Know-how:
- systémová integrace,
- digitální dvojčata (dynamické simulace, syntetické data, apod.),
- efektivní optimalizace pohybu robotických struktur v dynamickém prostředí,
- přesná vizuální inspekce s využitím metod strojového vidění,
- prediktivní údržba (vibrodiagnostika), robotika ve zdravotnictví, automatizace (regulace, PLC, apod.).
Vybavení a infrastruktura:
- Robotická laboratoř (I4C – Industry 4.0 Cell), která je určena pro praktickou realizaci výzkumných témat v oblasti Průmyslu 4.0. Vybavení se skládá z několika průmyslových/kolaborativních robotů, jednoúčelových strojů, kamer (2d, 3d), průmyslových PC, inteligentních senzorů, modulárních koncových efektorů, 3d tiskáren, apod.